Výroba kulové mašle, dárkové tašky a krabičky

Kulová mašle

Doma ručně vyrobené mašle mohou vypadat opravdu kouzelně a není to ani tak těžké. Stačí si vybrat barvu, rozhodnout se, jak ji chceme mít hustou anebo jak chceme mít široké proužky a směle do toho.

Vezmeme si stužku, pokud chceme mašli vícebarevnou, přidáme další stuhu jiné barvy a přiložíme je k sobě, a omotáme si ji kolem dlaně. U vícebarevných tak pětkrát, u jedné barvy vícekrát. Poté z dlaně sundáme a přichytíme uprostřed a přeložíme napůl a více přitlačíme. V záhybu poté kolmo odstřihneme růžek z každé strany, aby střed byl užší. Ten totiž poté, až stuhu rozevřeme, ovážeme tenkou (opravdu hodně tenkou) stužkou. Na něco si mašli připevněte, abyste mohli vytáhnout všechna očka. Mašli pak buď onou tenkou stužkou, kterou jsme použili k převázání, uvážeme na dárek nebo přilepíme na dárkovou krabičku či tašku.

Dárková taška

Vhodným způsobem, jak použít přebytečný dárkový papír nebo dokonce staré noviny, je vyrobit si dárkovou taštičku. Z vybraného materiálu si vystřihneme dva obdélníky 21 x 39 cm. Ale záleží na každém zvlášť, taška může být vyšší anebo širší. Šířku 39 cm poté rozdělíme na 11 cm - 7,5 cm – 11 cm - 7,5 cm a měly by nám zůstat tak 2 cm na okraji. Výšku rozdělíme na 5 cm – 13 cm – 3 cm. V těchto vzdálenostech papír přehneme. Tedy 5 cm v dolním okraji přehneme na horu a 3 cm v horním lemu přehneme dolů. Na šířku přehneme papír po 11 cm, pak po odměřených 7,5 cm atd. Oba dva obdélníky by se měly překrývat, taška poté bude pevnější. Z tvrdého papíru si vystřihneme 2 obdélníky o délce 11 cm a výšce 2,5 cm. Ty nalepíme nahoře pod 3 cm ohyb do širšího sloupce. Horní lem potřeme lepidlem a přilepíme, hned na to i lem druhé vrstvy papíru, ale opatrně, aby papír příliš nenavlhnul a nezačal se pak krabatit.

Následně potřeme lepidlem zbylý 2 cm okraj a slepíme tašku dohromady. Spodní část přehneme jako když balíme dárek. Tedy v užších stranách papír přehneme k sobě do středu a poté zbylé klínky také k sobě a slepíme. Z papíru anebo z kartonu si opět vystřihneme obdélník, tentokráte v rozměrech dna – cca 5 cm x 11 cm. Trošku nám to dno vyztuží a zároveň zakryje nepříliš hezké spoje dna.

Děrovačkou si uděláme ve vrchním lemu dírky, můžeme je zpevnit i kovovými očky, provlékneme ozdobný provázek, který na každém konci uvnitř tašky zauzlujeme, aby ouška hezky držela.

Dárková krabička

Pokud nám obchody nenabízejí takovou krabičku, která by nám přišla ideální, nebo máme doma přebytek některého z materiálů (balící papír, tvrdý papír) či snad chceme vytvořit něco pěkného, můžeme si ji velmi lehce vyrobit.

Velikost krabičky se bude odvíjet od velikosti dárku. Z tvrdého papíru si vystřihněte požadovaný tvar (obdélník, čtverec), nezapomeňte k šířce a délce předmětu započítat i výšku. Tu poté odměřte od okraje. V tomto příkladu to třeba bude 2,5 cm. Z každé strany si tedy pravítkem odměříme 2,5 cm a vyznačíme si to tužkou. V rožcích se nám utvoří čtverečky 2,5 cm x 2,5 cm. Pokud pracujeme s obdélníkovým tvarem, z kratší strany papír v této délce (2,5 cm) nastřihneme, totéž uděláme na opačné straně. U čtverce je to jedno, měly by to být dva pro střihy na jedné straně a dva prostřihy na protější straně. Měly by to být čtyři nástřihy. Papír poté v přehneme ve vyznačených záhybech (opět 2,5 cm od okraje). Okraje zvedneme a nastřižené čtverečky se zahnou dovnitř, potřou se lepidlem a z vnitřní strany se přichytí na kratší okraj, který tak mezi čtverečky vznikl. Pro jistotu je můžeme přichytit kancelářskou sponkou.

U víčka krabičky postupujeme stejně, jen jej uděláme o trošku větší, aby sedělo na spodní část. Obě části pak přelepíme ozdobným papírem. Pokud jste třeba někde viděli i hezké přáníčko, z kterého by dárková krabička vypadala hezky, je možné ji vytvořit z něj a víčko může mít i konkrétní, tématický nádech.

Publikováno: 03. 12. 2012

Kategorie: Dárky a nakupování

Autor: Nikola Vondrová