Tipy, jak využít staré věci a vdechnout jim nový život

Recyklace a upcyklace jsou trendem nejen v módě, ale také v bydlení. Inspirujte se několika kreativními řešeními, jak dát starým či nepotřebným věcem nové využití. Je to ekologické a obvykle i finančně výhodné, tak proč se takovému přístupu bránit?

Dejte věcem nový život

Když doslouží starý nábytek či věci každodenní potřeby, nemusí skončit v kontejneru. S trochou fantazie a dovednosti jim můžete vdechnout nový život. Rámy z nepotřebných oken se mohou přeměnit na zrcadla, křídové tabule, držáky šperků či nástěnky. Zavařeninové skleničky ozdobte motouzem a máte stylový svícen. Květináče a houpačky lze udělat nejen z palet, ale i ze starých pneumatik. Plechovky poslouží jako stojany na barvičky či stínítka na lampy. Staré vidličky ohněte, přimontujte na zeď a máte originální věšáky. Můžete si také pořídit nové kovové nohy ke stolu místo toho, abyste ho vyhodili, když stávající nožky nedrží, jak by měly.

I prázdné láhve mohou mít smysl

Příjemný večer ve společnosti přátel, chutného jídla a dobrého vína máte za sebou. Kromě milých vzpomínek vám na památku může zůstat i cosi hmatatelného. Váza, svícen, květináč? Na recyklování nevratných skleněných lahví existuje mnoho úžasných a kreativních možností, které zručným domácím kutilům prostě nedovolí vyhodit je do popelnice. Jak je však proříznout, když nemáte po ruce speciální pilku? Je to možné. Kromě samotné láhve budete potřebovat jen provaz, odlakovač, zapalovač, vodu a rukavice.

Nevyhazujte zátky

Z dopitých vínových lahví už ve velkém vyrábíte bytové doplňky, ale nevíte, co se zátkami? Když jich nasbíráte dost, jednoduše je přilepíte k sobě, zarámujete a vytvořte si netradiční nástěnku.

Originální hodiny

Poškozená plotna, starý talíř, nekompletní domino či rezavé kolo kola? Na první pohled jednoznačně věci k vyhození, na druhý z nich však může být originální bytový doplněk na zeď. Stačí vám hodinový strojek, lepidlo, řezací odlamovací nůž, případně barvy a štětec. Inu a samozřejmě fantazie, které se meze nekladou.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová