Tipy, jak mít ekologickou domácnost

Obvykle jdou požadavky na udržitelnost vzhledem k životnímu prostředí ruku v ruce s úsporou peněz. Jak na to? Není to vůbec složité. Stačí vzít rozum do hrsti, poučit se ze života našich prarodičů a hravě najdeme způsoby, jak ušetřit a zároveň brát ohled na planetu, která je našim domovem. LED žárovky jsou dobrý základ, ale následující tipy vám pomohou dosáhnout mnohem lepších výsledků.

1. Dejte věcem druhou šanci

Kupujte věci v bazarech a nevyhazujte předměty po babičce. V současné době takto natrefíte na krásné, plně funkční kousky, které pouze potřebují změnit majitele. I starším předmětům můžete dodat nový dech jednoduše tak, že je přemalujete. Pokud máte obavy, jak a zda vůbec zapasují do vašeho interiéru, na internetu najdete spoustu inspirace a praktických ukázek, jak si poradit s tímto „problémem“. A oblečení? Zejména to dětské si posouvejte s kámoškami, rovnou jděte na burzu či „swap“ akci. Co je swap akce? Ve volném překladu jde o burzu oblečení, přesněji o jeho vzájemnou výměnu. Je to způsob, jak dát nepoškozenému a vyčištěnému oblečení druhou šanci. Zkrátka jej můžete vyměnit za něco jiného, ​​co se právě hodí vám. Co se týče opravy nábytku, potřebné komponenty seženete z pohodlí domova. Třeba kování BLUM pro různé typy dvířek. V e-shopu fpinterier.cz najdete tak kování HETTICH a široké spektrum dalších produktů, které vám dobře poslouží při renovaci a opravách starších kousků.

2. Dělejte si seznamy

Náklady na jídlo tvoří asi největší položku rodinného rozpočtu, proto jim věnujme extra pozornost. Do obchodu jděte vždy se seznamem. Vyhnete se tak nakupování věcí, které už doma máte, a také se nebudete muset do obchodu vracet. Pokud jste ten typ, který seznam vždy někde založí, zapište si jej do mobilu.

3. Nakupujte bezodpadově

Šetřit je třeba nejen peněženky, ale i život kolem nás. Dnes už nestačí jen recyklovat, je třeba nakupovat tak, aby se tvořilo co nejméně odpadu. Ušijte či pořiďte si sáčky na pečivo a zeleninu, najděte ve svém městě bezobalové obchody. Ano, žádá si to více času a úsilí, ale život je otázka priorit většina lidí už má jasno v tom, co by chtěli svým dětem zanechat.

4. Pod jednou střechou

Máte-li internet, kabelovku a mobily u jiného poskytovatele služeb, projděte si všechny nabídky a vyberte tu nejvýhodnější, která pokryje všechny služby. Při výběru se neorientujte pouze podle ceny, ale také na základě profesionality personálu. Peníze vám nikdy nevyváží čas a náladu, které musíte obětovat, když se setkáte s neochotou vyřešit problém.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová