Nízkoenergetické domy nemusí být jen dřevostavby. Zděné domy to umí také

Všeobecně panuje názor, že nízkoenergetické domy jsou zejména dřevostavby. Je pravdou, že dřevo má z tohoto hlediska skutečně nesporné výhody, za určitých podmínek je možné vytvořit nízkoenergetický dům také ze zděné stavby. Musíte jen použít určité materiály a typy zdiva. Úsporu energie můžete získat, aniž byste tratili na takových vlastnostech zděných staveb, jako je životnost nebo odolnost vůči povětrnostním podmínkám.

Materiály na zděné domy

Obvykle se používají keramické pálené cihly nebo také dutinkové tvarovky (jejich dutinky jsou obvykle vyplněny tepelnou izolací), pórobetonové tvárnice či systém ztraceného bednění a mnohem více. Trh toho nabízí opravdu spoustu. Dominují ale právě pálené cihly. To, který z materiálů zvolíte se projeví na konečných vlastnostech vašeho domu a také na jeho životnosti. V současné době se používají moderní suché maltové směsi, které se v tenké vrstvě nanáší na budovu. Díky tomu je dosaženo lepších izolačních vlastností budov. Díky těmto moderním materiálům snižujete dobu výstavby, kterou je navíc možné provádět i při nízkých teplotách (pod bodem mrazu).

Povinnost pro všechny

Od roku 2020 už se nesmí stavět domy jiné než nízkoenergetické. Důvodem je to, že zdroje energií jsou omezené. Přitom existuje spousta druhů energie, které jsou ekologicky nezávadné a v nekonečném množství. Mluvíme zde zejména o energii solární, ale i dalších druzích energie. Tuto mohou domy využívat, díky čemuž je jejich spotřeba energie nižší, ale také mohou využívat energii, kterou si sami vyrobí.

Běžné vs. nízkoenergetické domy

Běžné domy jsou takové, které mají plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva (či biomasu), větrají okny a jejich spotřeba na vytápění se pohybuje od 80 do 140 kWh/m2. To nízkoenergetické domy mají otopnou soustavu o nižším výkonu, jako zdroj energie využívají obnovitelné zdroje a jsou dobře zateplené, mají řízené větrání. Jejich spotřeba na vytápění je nižší než 50 kWh/m2. V současné době není možné stavět jinou než nízkoenergetickou stavbu.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová