Jak se zbavit otravných holubů?

Kdo jsme, abychom mohli určovat, který živočišný druh je zbytečný? Nemáme na to právo – a navíc je jen minimum druhů, jejichž vymizení by nijak nerozhodilo křehký ekosystém. Ale na druhou stranu máme právo bránit svá obydlí před přenašeči mnoha nemocí – holuby.

Proč holuby držet dál od domu?

Jméno holub označuje zhruba tři desítky ptáků z čeledi holubovitých, ale zdaleka nejčastěji ho používáme k označení holuba domácího. Pro někoho jsou zdrojem potěšení a zpestření městského prostředí, mnohem jsou však častování výrazem „létající potkani“. Jejich přítomnost není vítaná, a proto se na parapetech stále častěji objevují hroty proti holubům. Zdivočelý holub domácí může přenášet toxoplasmózu, ornitózu, partifus či tuberkulózu nebo jiné více, či méně závažných onemocnění. Kromě toho je častým hostitelem klíšťové encefalitidy a jeho hnízdo je rájem roztočů. Nic příjemného pro alergika!

Hroty proti holubům zajistí, aby si ptáci na dané místo nesedali. | Foto: www.hroty.cz

Problém může nastat v případě, kdy se nemocného ptáka zmocní pes či kočka. Onemocnění se může snadno přenést na domácího mazlíčka. Holubi nás obtěžují také nadměrným hlukem, jejich trus zacpává okapy a nedělá dobře fasádám. Není divu, že rozhodně nepatří mezi vítané návštěvníky. Ale jak se jich zbavit? Zmíněné hroty proti ptákům jsou velmi účinné, ale zajistí „pouze“ to, aby si okřídlení drzouni nesedali na konkrétní místa.

Přestaňte holuby krmit!

Pokud se holubi slétají poblíž vašeho domu, možná je to tím, že je nevědomky krmíte. Sypete-li na parapety krmivo pro ptáky, přestaňte s tím. Jakmile holubi zjistí, že jim u vás pšenka nekvete, zamíří jinam. K mání jsou také speciální repelenty proti holubům – ty ptáky skutečně odhání pryč, ale zajistí spíše to, aby se na daném místě nezdržovali dlouhodobě. Před krátkodobou návštěvou je neodradí. Dobrou volbou může být instalace sítě z tenkých vláken. Ovšem pouze za předpokladu, že se smíříte s omezenou funkčností balkonu.

Publikováno: 17. 06. 2019

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová