Jak vyzdobit štědrovečerní stůl?

Přes veškerý celoroční shon bývá štědrovečerní večeře alespoň jeden okamžik v roce, kdy by se celá rodina měla sejít, na chvíli spolu posedět, popovídat si a prožít příjemné okamžiky. Pokud je k tomu i hezká výzdoba tabule, učiní to okamžik ještě příjemnější.

Ne každý si po přečtení rad zaběhne koupit nové nádobí nebo vybavení, to by byl asi holý nesmysl, ale jsou jisté drobnosti, které mohou interiér vhodně doladit. Začneme úpravou stolu. Pokud máte doma nějaký ubrus s vánočními motivy, je načase jej vytáhnout, totéž s prostíráním pod talíře. Jestliže však ne, vhodné jsou i ubrus a prostírání jednobarevné. K vánocům se hodí červená a zelená, avšak bílou klasikou se nic nedá zkazit. Barevná jednoduchost se dá doladit barevnou měkčenou organzou, kterou můžete natáhnout doprostřed stolu, anebo ozdobný řetěz. Podle počtu strávníků u stolu nachystáme prostírání, které by mělo aspoň trochu korespondovat s ubrusem.

Totéž, co u stolového přehozu, platí i u nádobí. Většina si schovává nějaké lepší nádobí na speciální okamžiky. To opláchnuté a usušené pokládáme na svá místa. Nemusí se zrovna jednat o starodávné cibuláče, stříbro a křišťál. Velmi dobře může posloužit i čistě bílé nádobí, kdy polévkový talíř od plochého oddělíme ubrouskem, který má barvu, jako prostírání nebo ubrus. Vidličku položíme po levé straně talíře, nůž po pravé a vedle nože ještě položíme lžíci. Skleničky je dobré mít pro každého alespoň dvě. Jedna by měla být na přípitek, sklenička na šťopce, ta by měla stát blíže talířkům. Druhá by měla být na vodu, aby konzument mohl zapíjet jídlo.

Jako doplňkovou dekoraci to již není třeba přehánět. Podle velikosti stolu místy rozmístěte pár svíček, třeba ve skleněných svícnech sladěných s barvou prostírání. Anebo dejte doprostřed stolu adventní věnec a kolem položte pár jehličnatých větviček převázaných ozdobnou mašličkou. Jestli jste stůl ozdobili barevným řetězem, dolaďte jej několika baňkami.

Publikováno: 20. 12. 2016

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová