Jak na čištění rolet a žaluzií?

Stínící technika umožňuje snadnou regulaci intenzity slunečního záření a v konečném důsledku i teploty v místnosti. Zabezpečuje nám soukromí před zvědavými pohledy zvenčí, a navíc zvedá estetickou hodnotu interiéru. Ať už se však bavíme o roletách nebo žaluziích, obojí vyžaduje pravidelnou údržbu. A přestože jsou k dispozici i specializované čistírny, ve kterých se stínící techniku umí dobře postarat, jistě to zvládnete i bez cizí pomoci. Budete-li se řídit následujícími tipy, nemůžete chybovat.

Čištění rolet

Pořídili jste si stylové rolety a chcete, aby i za čas vypadaly jako bezprostředně po montáži? Pak nesmíte podcenit preventivní čištění. Konkrétní metoda samozřejmě závisí na typu materiálu. V případě, že je pratelný, máte o starost méně. Ještě před tím, než se pustíte do praní, chopte se vysavače a odstraňte z rolet prach a případně i další nečistoty. Až rolety sundáte, opatrně si je rozložte a otřete je jemným a měkkým kartáčem. Poté je můžete ponořit do vany s teplou vodou a jemným mycím prostředkem. Po chvilce odmáčení odstraňte zbylé nečistoty a nechte rolety důkladně vyschnout na sušáku. Pokud rolety pratelné nejsou, vysajte je a špinavá místa vyčistěte pomocí vlhkého hadříku s neagresivním čistícím prostředkem. Následně opláchněte čistou vodou a pečlivě vysušte ručníkem.

Čištění žaluzií

Jakkoliv se na první pohled žaluzie jeví jako lépe udržovatelé než rolety, ve skutečnosti je čištění trochu složitější. Ale nemějte strach, i žaluzie zvládnete vyčistit svépomocí. Chopte se prachovky či navlhčeného hadříku a postupně setřete prach ze všech lamel. Horizontální žaluzie lze vyčistit pomocí vysavače se zúženým nástavcem. Nebudete-li s výsledkem přeci jen spokojeni, nezbude vám, než žaluzie demontovat a obrátit se na specializovanou firmu. Budete-li o stínící techniku řádně pečovat, zachováte jí trvale pěkný vzhled a prodloužíte jí životnost.

Publikováno: 23. 09. 2017

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: jak čistit rolety | jak čistit žaluzie