Velikonoční vajíčka
Otázka: Jak ozdobit velikonoční vajíčka?
Odpověď: Pokud letos nechcete velikonoční vajíčka odbýt nějakým potravinovým barvivem a nálepkou, nechte se inspirovat klasickými staročeskými metodami.
Asi nejznámější staročeská metoda je vyškrabování (gravírování). Vajíčka obarvíte anilinovou nebo lihovou barvou a poté začnete vyškrabovat květinové motivy nebo motivy výšivky. Ke škrábání se používají trojhranné pilníky, ale i nože do soustruhu či jiné ostré předměty, které nebudou ohrožovat vaše prsty. Tato metoda pochází z jižní Moravy, z oblasti vesnice Borkovany.
Další metodou je lepení slámy. Použijte, pokud možno, ječnou slámu. Stébla podélně rozřízněte, namočte a vyžehlete. Potom vystřihněte tvary podle libosti (kolečko, trojúhelník, čtverec, proužek ...). Sestavte různé vzory a slámu nalepte lepidlem Hercules nebo klovatinou. Slámu přeneste na vajíčko pomocí pinzety a poté přitiskněte hadříkem. Když se obrníte nutnou dávkou trpělivosti, budete mít vskutku originální vajíčka.
Leptané kraslice vyrobíme tak, že obarvíme a navoskujeme vajíčka a následně je ponoříme do octa. Ocet vyleptá barvu všude tam, kde není vosk. Potom vajíčka opláchneme a usušíme nahřátým hadříkem. Výsledkem je tmavý vzor na světlém vajíčku. Dříve se místo octa používala šťáva z kysaného zelí, a proto se leptaným kraslicím říká zeláky.
Na voskovou batiku si musíme připravit odmaštěné vajíčko, na kterém vytvoříme vzor pomocí včelího vosku. Vosk nanášíme špendlíkovou hlavičkou, kterou zapíchneme do tužky. Tak vytvoříme motiv pomocí jednotlivých kapiček. Pokud použijeme tzv. trubičku, budeme moct vytvářet geometrické tvary nebo motivy ptáků a květin. Následně vložíme vajíčko do chladné barvy a po zaschnutí setřeme vosk nahřátým hadříkem. Vznikne nám bílý vzor na barevném vajíčku.
Publikováno: 05. 04. 2012
Kategorie: Rady a tipy