Jak zařídit pracovnu aneb stůl v hlavní roli

Obývací pokoj, dětský pokoj, kuchyně, koupelna, vstupní chodba. A dál podle svých možností. Někdo chce velkou šatnu, druhý menší posilovnu nebo knihovnu, další dá přednost pracovně. Zařídit ji vkusně a účelně je ale na dlouhé lokte.

Bez stolu to nejde

Pracovna je místem, kde byste se měli cítit příjemně a uvolněně, ale zároveň vás nesmí nic rozptylovat. Naopak, důležité je podněcování k výkonu. Někomu vyhovuje sedací vak a pohoda v něm, jinému stačí rozkládací křeslo, které si přizpůsobí podle nálady. Základ každé pracovny ale tkví v něčem jiném.

Bez stolu se pracovna neobejde. Jeho výběr ale podléhá mnoha pravidlům. Ten, kdo koupi podcení a bude se řídit podle ceny nebo jen designu, bude časem litovat. Je nutné zohlednit mnoho parametrů a vzájemně je kombinovat tak, aby výsledek maximálně odpovídal vašim představám. U stolu v pracovně strávíte drtivou většinu času, a i sebemenší diskomfort může bránit motivaci i samotné činnosti.

Velikost

Rozměry stolu by měly odpovídat velikosti místnosti. Pokud je příliš malý, budete se cítit ztracení a nenápadní, v opačném případě vás bude stísněný prostor a znervózňovat. Důležitá je i výška. Nízký stůl způsobuje hrbení a bolesti zad, což vede k přecitlivělosti na vnější podněty a nevolnostem. Vysoký stůl podporuje vnitřní volání o nedosažitelnosti. Je to malicherné? Ne, i takové detaily totiž ovlivňují lidskou psychiku a mohou parazitovat na konečném výsledku práce.

Design

Kov, dřevo, sklo? Máte-li rádi moderní materiály, nebraňte se jim. Nemá cenu při averzi na dřevo počítat celý den letokruhy a snít o skleněném solitéru s kovovou konstrukcí.

Stůl je zkrátka základním kamenem každé pracovny. Můžete tam mít koutek pro odpočinek, ale bez stolu by to nebyla pracovna. Dbejte na to, aby přesně odpovídal vašim představám – výškou, velikostí, “zjevem” a provedením. Aby v sobě snoubil to, co je vám příjemné.

Publikováno: 31. 03. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová