Výroba gelové svíčky

Gelové svíčky jsou pěknou ozdobou bytu. Hodí se jako dárek anebo jako svíce k štědrovečernímu stolu. Vytvoří příjemnou atmosféru při teplu tancujícího plamínku. A možná Vás pohled na něco, co jste si takto vyrobili sami, potěší ještě více.

K jejich výrobě budete potřebovat svíčkový gel – buď bezbarvý, který si můžete později dobarvit speciálními barvami do gelových svíček, anebo již barevný, zesílené svíčkové knoty, tekuté lepidlo, vonné oleje, ozdoby do svíčky, nádobky na svíčky. Na dno nádobek, pravděpodobně skleniček, si dopředu lepidlem přilepte knoty.

Práce se svíčkovým gelem je poměrně jednoduchá. Jako když děláte čokoládovou polevu, do většího hrnce (spíše nižšího) nalijeme trochu vody a dáme vařit. Do něj poté vložíme hrnec menší nebo plechový hrnek, podle množství gelu. Svíčkový gel vložíme do prázdného hrnce a necháme rozpustit. Přidáme i barvu a vůni. Jestli použijete i dekorace, pokoušejte se spíše o světlejší odstín gelu.

Jako dekoraci lze použít cokoli, co vydrží teplotu horkého gelu. Mušle, kamínky, perličky, sušené ovoce, skořice, koření, různé tvary z drátku. Pokud se jedná o těžší části, mohou zůstat položeny na dně. Lehčí, jako koření či sušené ovoce, by se měly před zalitím namočit do horkého gelu a nechat ztuhnout. Případně je možné je zalít voskem, aby zůstaly u dna a nevyplavaly na povrch. Při nalévaní gelu do nádob se můžete rozhodnout, zda chcete svíčku s bublinkami nebo bez. Jestli chcete bez bublinek, doporučuje se dát skleničku zahřát do trouby nebo mikrovlnky na cca 60° C a poté do nich gel opatrně nalít. Když se rozhodnete pro bublinky, nádobku neohřívejte a gel do ní vlijte.

Pro vícebarevné svíčky musíte počkat, až předchozí vrstva zatuhne a teprve poté na ni můžete nalít gel jiné barvy. S gelem je nutno pracovat poměrně rychle. Od okamžiku, kdy jej stáhnete ze sporáku, máte asi tak 10 minut než ztuhne. Zároveň pozor na knot, abyste jej neslili celý gelem a aby zůstal rovně.

Publikováno: 03. 08. 2012

Kategorie: Dárky a nakupování

Autor: Nikola Vondrová